Main features
| Produktbeschreibung | ASSMANN - USB-Verlängerungskabel - USB Typ A zu USB Typ A - 5 m |
| Type | Cable |
| Besonderheiten | Aktives Kabel (Signal-Regeneration) |
| Länge | 5 m |
| Anschluss | 9-poliger USB Typ A - weiblich |
| Stecker (zweites Ende) | 9-poliger USB Typ A - männlich |
| Produktzertifizierungen | USB / USB 2.0 / USB 3.0 |
General
| Type | USB-Verlängerungskabel |
| American Wire Gauge (AWG) | 28/24 |
| Besonderheiten | Aktives Kabel (Signal-Regeneration) |
| Cable length | 5 m |
Konnektivität
| Anschluss | 9-poliger USB Typ A - weiblich |
| Stecker (zweites Ende) | 9-poliger USB Typ A - männlich |
Verschiedenes
| Mark | CE |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Service und Support | 5 Jahre Garantie |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
Everyone knows the problem, when a printer or other USB devices are further away from the PC, as actually possible. By the Digitus USB 3.0 active extension cable, this problem will be solved in a simple way. Through the 5 meter cable, you can connect your faraway USB devices and thanks to the data transfer rate up to 5 Gbps you don´t notice any speed problems.
Deutsch
English