Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DA-70466 EDID-Emulator |
| Type | Cable |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 2 cm - 4.4 cm - 1.3 cm |
| Weight | 15 g |
General
| Type | Kabel |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Network standards | Ethernet |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 0,13 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 20 x 13 x 44 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 84718000 |
The Digitus 4K HDMI EDID Emulator continuously emulates a connected HDMI monitor so that the signal source does not change or disconnect your signal even when the connection is interrupted. It has preset EDID data (resolutions/timings), which can be found in the user manual. If EDID data of an individual monitor/display are missing, they can be read and cloned quickly and easily by means of the practical clone function. The emulator supports resolutions up to UHD 4K2K/60 Hz. The emulator offers the ideal solution for applications with HDMI extenders, splitters, switches or converters.
Deutsch
English