Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Patch-Kabel - 50 cm - grün, RAL 6016 |
| Type | Cable |
| Technologie | SFTP-Kabel |
| Abschirmungsmaterial | Folie und Ummantelung |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, halogenfrei, ohne Haken, schwer entflammbar, Zugentlastung |
| Länge | 50 cm |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Grün, RAL 6016 |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Patch-Kabel - CAT 6 |
| Technologie | SFTP-Kabel |
| Abschirmungsmaterial | Folie und Ummantelung |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 27/7 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, halogenfrei, ohne Haken, schwer entflammbar, Zugentlastung |
| Cable length | 0.5 m |
| Colour | Green |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -20 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 60 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The DIGITUS® Category 6 Class E patch cords are manufactured and tested to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 Category 6 specifications. DIGITUS® patch cords will guarantee the installed cabling system is compliant with the ISO & EN channel specification requirements and will provide optimum performance levels of DIGITUS® Category 6 cabling. The patch cords have a new reworked plug with bend and latch protection, which prevents the snagging of the cable and also protects the latching lever against breaking. You can easily identify the Category 6, because of the new red colored connector.
Deutsch
English