Main features
| Product model | Premium |
| Produktbeschreibung | DIGITUS Premium - Patch-Kabel - 50 cm - Schwarz |
| Type | Cable |
| Technologie | FTP-Kabel |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, ohne Haken |
| Länge | 50 cm |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Schwarz |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Patch-Kabel - CAT 6 |
| Technologie | FTP-Kabel |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, ohne Haken |
| Cable length | 0.5 m |
| Colour | Black |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The DIGITUS® Category 6 Class E patch cords are manufactured and tested to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 Category 6 specifications. They will guarantee the installed cabling system is compliant with the ISO & EN channel specification requirements and will provide optimum performance levels of DIGITUS® Category 6 cabling. The performance is tested up to 250 MHz inclusive performance characteristics such as near end cross talk (NEXT). DIGITUS® patch cords are designed and produced to fulfill the highest requirements of various application areas in full volume. Each cable is fitted with a molded boot which comes with kink protection and strain relief. Furthermore the boot is equipped with a latch protection that prevents the latching lever against breaking. You can easily identify the Category 6, because of the transparent red colored connector.
Deutsch
English