Main features
| Type | Switch |
General
| Gerätetyp | Switch - 16 Anschlüsse - managed |
| Gehäusetyp | An DIN-Schiene montierbar |
| Untertyp | Gigabit Ethernet |
| Ports | 16 x 10/100/1000 (8 PoE) + 2 x SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
| PoE-Budget | 280 W |
| Leistung | Bandbreite: 56 Gbit/s <br> Paket Weiterleitungsrate: 42 Mbit/s |
| Capacity | Gepackte Puffergröße: 4,1 Mbit |
| Größe der MAC-Adresstabelle | 8000 Einträge |
| Jumbo-Rahmenunterstützung | 10.240 Byte |
| Routing Protocol | STP, RSTP, MSTP |
| Remoteverwaltungsprotokoll | SNMP, CLI, IPv4, IPv6 |
| Leistungsmerkmale | LED-Statusanzeige, Reset-Taste, Layer 2 switching, Metallgehäuse, 6KV ESD Protector, 6KV EFT Schutz, Flusskontrolle, Link Aggregation, VLAN-Management, VSTP, IGMP Snooping, MLD-Snooping, ACL-Support, QoS, SNMP-Unterstützung, Store-and-Forward-Technologie, |
| Produktzertifizierungen | IEEE 802.1D, IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| Statusanzeiger | Stromversorgung, Link/Aktivität, PoE |
Erweiterung/Konnektivität
| Interfaces | 8 x 10/100/1000Base-TX RJ-45 <br> 8 x 10/100/1000Base-TX RJ-45 30 W <br> 2 x 1000Base-FX SFP <br> 1 x Konsole RJ-45 |
Stromversorgung
| Stromversorgungsgerät | Externer Netzadapter |
| Redundante Stromversorgung | Ja |
| Erforderliche Netzspannung | DC 12 - 48 V |
| Leistungsaufnahme im Betrieb | 15 Watt |
Verschiedenes
| Zubehör im Lieferumfang | DIN-Schiene Halterung, abnehmbarer Verteiler |
| MTBF | 300,000 Stunden |
| Produktzertifizierungen | IP40, Directive 2014/30/EU, Directive 2011/65/EU, Directive 2015/863/EU, Directive 1907/2006/EU, REACH, ESD |
Maße und Gewicht
| Width | 17.56 cm |
| Tiefe | 13.5 cm |
| Höhe | 4.55 cm |
| Weight | 1.2 kg |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Transportbreite | 20.8 cm |
| Transporttiefe | 18.6 cm |
| Transporthöhe | 7.25 cm |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -40 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 80 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % (nicht kondensierend) |
| Min. Lagertemperatur | -40 °C |
| Max. Lagertemperatur | 80 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit bei Lagerung | 5 - 95 % (nicht kondensierend) |
Classification
| eClass-10.1-ID | 19170130 |
| eClass-11.1-ID | 19170130 |
| eClass-6.2-ID | 19170106 |
| eClass-7.1-ID | 19170106 |
| eClass-8.1-ID | 19170106 |
| eClass-9.1-ID | 19170106 |
| eClass-ID | 19030117 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43222612 |
| custom tariff number | 85176200 |
The Digitus DN-651159 Ethernet switch with 16x RJ45 interfaces and 2 x SFP uplinks offers numerous Layer 2 port functions for optimum network performance. It supports flow control, link aggregation and various routing strategies. The switch enables VLAN management, supports spanning tree protocols and ensures fast recovery in the event of failures. With IGMP and MLD snooping, you can optimize multicast data traffic. The switch offers advanced security features such as ACLs and supports QoS for traffic prioritization. Extensive management options such as SNMP and CLI keep you in control. The RJ45 ports can supply connected PoE devices with up to 30W each. Our switch is a reliable network solution with advanced features to meet your needs.
Deutsch
English