Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB Typ-C-Kabel - 24 pin USB-C zu 24 pin USB-C - 15 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Hybrid Kupfer/Kohlefaser |
| Besonderheiten | Active Optical Cable (AOC), Support von 4K 60 Hz, unterstützt 1920 x 1080 bei 120 Hz, DP Alt Modus-Support, Kupferleiter, 21,6 Gbps Datenrate, HDR-Support, HDR10-Support, 3D-Support, Chroma Subsampling (4:4:4), EDID-Support, Gehäuse aus Zinkle |
| Länge | 15 m |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich (Eingang) |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - männlich (Ausgang) |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.2 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB 3.0 |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Video / Analog |
| Cable length | 15 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Cable medium | Fiber Optic |
| Connection 1 | USB C |
| Connection 2 | USB C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85447000 |
This active USB Type - C AOC AV connection cable is ideal for transmitting uncompressed video and audio data with high bandwidth over longer distances. The hybrid construction of copper and fiber optic conductors eliminates electromagnetic influences, ensuring loss-free transmission over the entire cable length with UHD resolutions of up to 4K/60Hz and bandwidths of up to 21.6 Gbps. Thanks to the use of optical conductors (glass fiber), the diameter of this active cable is very small and is characterized by very small bending radii and a low dead weight. Ideal for use in the home, meeting or conference rooms and inside buildings are just some of the areas of application. Simply connect your laptop with a USB type C output to a monitor with a USB type C input. The user-friendly installation is done by simple plug and play, plug in and immediately enjoy the highest picture quality. The adapter cable is unidirectional (USB type - C = input device, USB type - C = output device).
Deutsch
English