Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Installation Cable A/I-DQ (ZN) BH - Bulkkabel - 1 m - Schwarz |
| Type | Installation Cable |
| Technologie | Glasfaser |
| Glass fibre type | Multi-Modus |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, innen/außen, Bündelader, UV-beständig, metallfrei, Nagerresistent, Glas Garnzufuhr |
| Länge | 1 m |
| Diameter | 6.5 mm |
| Kern- / Manteldurchmesser | 50/125 Mikrometer |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Verlegekabel |
| Colour | Schwarz |
| Number of pieces | 12er |
Technical specifications
| Application | Network |
| Glass fibre type | Multimode-Faser |
| Cable length | 1 m |
| Materia classification | low-smoke;zero-halogen |
| Cable medium | Fiber Optic |
| Connection 1 | Nein |
| Connection 2 | Nein |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060105 |
| eClass-11.1-ID | 27060105 |
| eClass-6.2-ID | 27062005 |
| eClass-7.1-ID | 27062005 |
| eClass-8.1-ID | 27062005 |
| eClass-9.1-ID | 27062005 |
| eClass-ID | 27062005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121641 |
| custom tariff number | 85447000 |
Loose tube cable is a design that has high tensile strength and flexibility in a compact cable size. Our loose tube cable provides excellent optical transmission and physical performance. We ensure a continuing level of quality in our cable products through several quality control programs including ISO 9001 and all the materials have passed REACh and RoHS. We ensure product reliability through rigorous qualification testing of each product family. Both initial and periodic qualification testing are performed to assure the cable's performance and durability in the field environments.
Deutsch
English