Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional PUR - Patch-Kabel - 3 m - grün |
| Type | Cable |
| Technologie | SFTP-Kabel |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, halogenfrei, geformt, ohne Haken, verseilt, ölresistent, UV-beständig, PoE+ Ready, Zugentlastung, minimiertes Near-End Crosstalk (NEXT), Knickschutz, Verriegelungsschutz, Polybeutel-Verpackung, feuerbeständig |
| Länge | 3 m |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Grün |
General
| Type | Kabel |
| CAT class | CAT 6a |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | SFTP |
| Video / network interfaces | RJ-45 |
| Network standards | Ethernet; Power over Ethernet |
| Mark | IEC |
| Colour | Grün |
| RAL colour code | RAL 6018 |
Technical specifications
| Application | Network |
| Cable length | 3 m |
| Materia classification | halogen-free |
| Cable medium | Copper Wire |
| Connection 1 | RJ-45 |
| Connection 2 | RJ-45 |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The category 6A, S/FTP patch cords offer good reliability against oil with its PUR sheath. Therefore they are perfect for industrial applications. Further features of the PUR sheath are the UV resistance and the self-extinguishing fire behavior. DIGITUS® Category 6A Class E A patch cords are manufactured and tested to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 Category 6 A specifications. They will guarantee the installed cabling system is compliantwith the ISO & EN channel specification requirements and will provide optimum performance levels of DIGITUS® Category 6A cabling. The performance is tested up to 500 MHz inclusive performance characteristics such as near end cross talk (NEXT). All patch cords are designed and produced to fulfill the highest requirements of various application areas in full volume. Each cable is fitted with a molded boot which comes with kink protection and strain relief. Furthermore the boot is equipped with a latch protection that prevents the latching lever against breaking.
Deutsch
English