Main features
| Product model | Premium |
| Produktbeschreibung | DIGITUS Premium - Crossover-Kabel - 2 m - Grau |
| Type | Cable |
| Technologie | SFTP-Kabel |
| Abschirmungsmaterial | Folie und Ummantelung |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt |
| Länge | 2 m |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
| Colour | Grau |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Crossover-Kabel - CAT 5e |
| Technologie | SFTP-Kabel |
| Abschirmungsmaterial | Folie und Ummantelung |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Drähte pro Kabel | 8 Drähte |
| Paare pro Kabel | 4 Zweidrahtleitungen |
| Impedance | 100 Ohm |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt |
| Länge | 2 m |
| Colour | Gray |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The DIGITUS® Category CAT5e, Class D, SF-UTP patch cords are manufacutred and tested to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 5e specifications. DIGITUS® patch cords will guarantee the installed cabling system is compliant with the ISO & EN channel specification requirements and will provide optimum performance levels of DIGITUS® CAT 5e cabling. DIGITUS® offers a various range of colors and lengths. The cable length is stated on each connector and it is suitable for use in routers, switches servers and other active and passive components. The cables are packed in individual DIGITUS® polybags.
Deutsch
English