Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Patch-Kabel - 10 m - Gelb |
| Type | Cable |
| Technologie | Simplex Glasfaser |
| Glass fibre type | Single-Modus |
| Leistungsmerkmale | Geschirmt, halogenfrei, Innen, I-V(ZN) H Kabel, 0,3 dB Einfügedämpfung, Biegeradius 7,5 mm |
| Länge | 10 m |
| Diameter | 2 mm |
| Kern- / Manteldurchmesser | 9/125 Mikrometer |
| Anschluss | LC/APC Einzelmodus - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | LC/APC Einzelmodus - männlich |
| Colour | Gelb |
General
| Type | Kabel |
| Colour | Gelb |
Technical specifications
| Application | Network |
| Glass fibre type | Single- bzw. Monomode-Faser |
| Cable length | 10 m |
| Materia classification | halogen-free |
| Cable medium | Fiber Optic |
| Connection 1 | LC |
| Connection 2 | LC |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85447000 |
The single mode simplex fiber cable enables easier installation due to their bend insensitive characteristic. It is designed to transmit data with less attenuation when bent or twisted and as a result the cables are very efficient. Therefore, this makes the cable excellently suited for confined spaces. It is ideal for use in telecommunications, FTTx (FTTH, FTTB) applications and also gives more space for high-density cable installation requirements in enterprise networks, telecom rooms, server farms, horizontal and equipment distribution areas.
Deutsch
English