Main features
| Type | Cable |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Patch-Kabel - CAT 8.1 - IEEE 802.3af/IEEE 802.3at/IEEE 802.3bt |
| Technologie | S/FTP |
| Verdrahtungsschema | T568B |
| Kabelmantelmaterial | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 24/7 |
| Leiterwiderstand | 30 Ohm |
| Beschichteter Stecker | Gold |
| Leistungsmerkmale | Halogenfrei, ohne Haken, PoE+ Ready, Zugentlastung, PoE-fähig, PoE++-kompatibel, 1:1 Pinout, bis zu 40 Gbps, Isolierung aus geschäumtem Polyethylen (PE), verdrilltes Doppelkabel, 750 Steckzyklen, flammenbeständig, Near-End Crosstalk (NEXT) |
| Länge | 50 cm |
| Diameter | 8 mm |
| Colour | Black |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | RJ-45 - männlich |
Verschiedenes
| Mark | IEC |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -20 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 60 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444210 |
The DIGITUS® Category 8.1 Class I patch cables are manufactured and tested according to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 8.1 standard. They guarantee that the cable installation complies with the ISO & EN Channel specification and offer excellent performance in DIGITUS® CAT 8.1 cabling. The performance has been tested up to 2,000 MHz, including performance characteristics such as near-end crosstalk ("NEXT"). The DIGITUS® patch cables have been specially developed to fully meet all requirements in the various application areas. Each cable is equipped with a molded anti-kink grommet with strain relief. In addition, the grommet has a latching lever protection, which prevents the cable from getting caught and the latching lever from breaking off the plug.
Deutsch
English