Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB Typ-C-Kabel - 24 pin USB-C zu 24 pin USB-C - 2 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Dreifachisolierung |
| Besonderheiten | USB-Stromversorgung (100 W), up to 5 Gbps data transfer rate, Knickschutz, verhedderungsfrei, Biegerobustheit über 10.000, rückwärtskompatibel mit USB2.0 und USB1.1, bidirektional, unterstützt Schnellladefunktion, 4K@60Hz, belastbar |
| Länge | 2 m |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - männlich |
| Bewertete Spannung | 20 V |
| Bewertete Stromstärke | 5 A |
| Produktzertifizierungen | USB 3.0 / USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | shielded |
| Other | Knickschutz |
| Colour | Schwarz |
| Number of pieces | 2er |
Technical specifications
| Application | Digital |
| Cable length | 2 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Connection 1 | USB C |
| Connection 2 | USB C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
Reliable and easy connection to your USB-C devices with your PC thanks to the soft and flexible silicone cable. Data transfer rates of 5 Gbits/s for synchronization and data transfer, a 4K screen resolution and a power delivery specification of 100W for charging are possible with this high-quality cable.
Deutsch
English