Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - HDMI Extender / Splitter Set - drahtlose Video-/Audio-/Infrarot-Erweiterung - 802.11a |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Drahtlose Video-/Audio-/Infrarot-Erweiterung |
| Form factor | Geeignet für Wandmontage |
| Data transfer rate | 6.75 Gbps |
| Frequenzband | 5 GHz |
| Data Link Protocol | 802.11a |
| Maximaler Übertragungsbereich | 100 m |
| Power delivery | DC 5 V |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Universal interfaces | IrDA (Infrared) |
| Network standards | WLAN |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 100 m |
| Cable medium | WLAN |
| Schnittstellen / Stecker | IrDA (Infrared) |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 63,5 x 118 x 18 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
Experience ultimate flexibility and performance when transmitting your Full HD AV signals with our wireless transmission system, which offers a range of up to 100 meters in a 1:1 connection with unrestricted visibility. Our system supports both point-to-point (point-to-point) and multicast (point-to-multipoint) transmissions, giving you the freedom to broadcast your AV signal to multiple displays simultaneously or connect a single source to different target devices. With a maximum resolution of 1080p / 60 Hz, our system guarantees sharp and smooth playback of your content. In addition, you can easily expand your system to up to 4 receiver units (DS-55347) to achieve video splitter functionality and distribute your HDMI signal to up to 4 displays. The transmitter module has an additional HDMI output (loop-out) that allows you to connect an external monitor, while the integrated IR transmission enables convenient control of your source device directly from the output display (receiver unit). Our Plug & Play system requires no additional software or driver installation and is ready for immediate use.
Deutsch
English