Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS HDMI Repeater - Erweiterung für Video/Audio - HDMI |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Erweiterung für Video/Audio - 19-poliger HDMI Typ A / 19-poliger HDMI Typ A |
| Form factor | Extern |
| Data Link Protocol | HDMI |
| Maximaler Übertragungsbereich | 13 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 5 cm x 3.1 cm x 1.5 cm |
| Weight | 40 g |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 10 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 84718000 |
The DIGITUS® 8K HDMI Repeater extends signals in 8K/60Hz (4:4:4) up to 10 m. 4K/60Hz (4:4:4) can be extended to up to 13 m. Two corresponding HDMI cables can be cascaded with the repeater. Thanks to its special design, the repeater is also supplied with power via HDMI (5V). Optionally, you can supply the repeater with power via USB-C if this is required by your setup.
Deutsch
English