Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - Sender und Empfänger - Erweiterung für Video/Audio - HDMI |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Erweiterung für Video/Audio |
| Form factor | Desktop / wall mountable |
| Data Link Protocol | HDMI |
| Maximaler Übertragungsbereich | 40 m |
| Power delivery | DC 12 V |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 6a |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 40 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 82 x 84 x 15 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
The DIGITUS HDMI Extender Set enables HDMI signal transmission over a distance of up to 30 m (4K/120Hz, 4:4:4) using CAT 6 or higher cables. The range of cables also includes bi-directional IR transmission, which enables flexible control of the signal source. This is also suitable for wall mounting and therefore offers flexible installation options.
Deutsch
English