Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional DS-55203 Mini HDMI Extender Set - Erweiterung für Video/Audio - HDMI |
| Type | Adapter |
| Gerätetyp | Erweiterung für Video/Audio |
| Form factor | Extern |
| Data transfer rate | 10.2 Gbps |
| Data Link Protocol | HDMI |
| Maximaler Übertragungsbereich | 50 m |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 2.6 cm x 7.1 cm x 1.1 cm |
| Weight | 10 g |
General
| Type | Adapter |
| CAT class | CAT 6 |
| Video / network interfaces | Mini HDMI |
| Network standards | Power over Ethernet |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Digital / Display / Video; Current / Power Supply |
| Cable length | 50 m |
| Video/AV and network connections | Mini HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 84718000 |
The Mini HDMI Extender Set from DIGITUS extends the maximum length for HDMI cables to up to 50 m using only a simple network cable (Cat 6/6A) between the transmitter and receiver unit. A maximum video resolution of 1080p / 60Hz is supported. Power is supplied via the included micro USB cable, whereby only one unit needs to be supplied with power. Thanks to this feature and the ultra-compact design, the extender set can be positioned easily and discreetly almost anywhere. Place your screen wherever you like.
Deutsch
English