Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS premium - DisplayPort-Kabel - DisplayPort zu DisplayPort - 1 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | Support von 16K 60 Hz, unterstützt 8K 120 Hz (7680 x 4320), Support von 4K 240 Hz, unterstützt 2K 240 Hz (2560 x 1440), UHBR20, Dynamic HDR-Support, bis zu 80 Gbps Transferrate, HDR10+-Unterstützung, Support von 3D-Video, Aluminium-Gehäuse, Nylonnetz, Dyn |
| Länge | 1 m |
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 2.1 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Video / network interfaces | DisplayPort |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 1 m |
| Connection 1 | DisplayPort |
| Connection 2 | DisplayPort |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
With the cable standard 2.1, the DisplayPort cable supports the latest technology and all current requirements from the transmission of high-resolution UHD 16K content to the support of HDCP and DPCP encryption. HDCP version 2.2 ensures secure transmission of content and protects your media against unauthorized access. Mirror your notebook desktop onto a large monitor or expand your desktop with an additional display using DisplayPort. High-speed data transfer of up to 80 Gbps is possible with this high-quality cable, no judder even during the most demanding graphics applications or games. Not only does this cable support impressive resolutions such as 16K @ 60 Hz, 8K @ 120 Hz, it also enables additional formats including 4K @240 Hz, 2K @ 240 Hz. Versatility is the key here, which makes it ideal for a variety of devices and display configurations. Gold-plated contacts and double shielding of the cable ensure maximum conductivity and interference-free transmission.
Deutsch
English