Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Netzwerkkabel - 50 m - weiß |
| Type | Cable |
| Technologie | Glasfaser |
| Glass fibre type | Single-Modus |
| Leistungsmerkmale | Verbindungskabel, halogenfrei, FTTH (fiber-to-the-home), Kevlargarn, <= 0,3 dB Einfügedämpfung, >= 60 dB Rückflußdämpfung, Biegeradius 10D, Zugfestigkeit 400 N |
| Länge | 50 m |
| Diameter | 4 mm |
| Kern- / Manteldurchmesser | 9/125 Mikrometer |
| Anschluss | 4 x LC/APC Einzelmodus - männlich |
| Colour | Weiß |
General
| Type | Kabel |
| Colour | Weiß |
Technical specifications
| Glass fibre type | Single- bzw. Monomode-Faser |
| Cable length | 50 m |
| Materia classification | halogen-free |
| Cable medium | Fiber Optic |
| Faserdurchmesser | 9 / 125 µm |
| Connection 1 | 4x LC |
| Connection 2 | Nein |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85447000 |
The growing demand for the extension of fiber optic networks into the home requires products that enable simple and efficient installation to implement the network. The Digitus cable offers the possibility of easily extending and completing the fiber optic network in the home. The cable is designed for use as a connecting cable between the building distributor and the floor distributor or subscriber termination point at network level 4. The simple installation results from the fact that the cable is pre-assembled on the subscriber side and open with LC/APC connectors; it can then be installed through a duct to the distributor, which serves as the entry point for the fiber optic network in the building.
Deutsch
English