Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - KVM-Extender - Wi-Fi 5, 802.11b/g/n |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | KVM-Extender (Empfänger) |
| Data Link Protocol | Wi-Fi 5, 802.11b/g/n |
| Maximaler Übertragungsbereich | 150 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 15.4 cm x 7.75 cm x 2.1 cm |
| Weight | 330 g |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| Video / network interfaces | Wireless HDMI |
| Network standards | WLAN |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; KVM |
| Cable length | 150 m |
| Cable medium | WLAN |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 84718000 |
With this additional receiver unit, you can expand the 4K Wireless HDMI KVM Extender Set (DS-55328) to up to 4 receivers (output devices). Distribute your AV signals wirelessly to up to 4 screens.
Deutsch
English