Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - Sender und Empfänger - Erweiterung für Video/Audio - Wi-Fi 5, 802.11b/g/n |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Erweiterung für Video/Audio |
| Form factor | Extern |
| Data Link Protocol | Wi-Fi 5, 802.11b/g/n |
| Maximaler Übertragungsbereich | 30 m |
| Power delivery | DC 5 V |
| Systemanforderungen | Apple MacOS, Windows, Android, Apple iOS, Apple iPadOS |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Network standards | WLAN |
| Colour | Silber; Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Digital / Display / Video; Video / Analog |
| Cable length | 30 m |
| Cable medium | WLAN |
| Schnittstellen / Stecker | USB Typ C |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 84718000 |
Experience cable-free audio and video transmission in razor-sharp UHD 4K/30Hz with the 4K Wireless Video Extender. The set enables easy setup without drivers or software thanks to Plug & Play. With a range of up to 30 meters in clear view, it guarantees reliable transmission. AES 128-bit encryption and the WPA2 protocol ensure secure data transmission. Compatible with HDMI 2.0, DP 1.2 and HDCP 2.2/1.3. Ideal e.g. for home cinemas, conference rooms and training facilities. Discover the freedom of wireless entertainment!
Deutsch
English