Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS USB 2.0 Active Extension Cable - USB-Erweiterung - USB, USB 2.0 |
| Type | Cable |
| Gerätetyp | USB-Erweiterung - 4-polig USB Typ A / 4-polig USB Typ A |
| Form factor | Extern |
| Data transfer rate | 480 Mbps |
| Data Link Protocol | USB, USB 2.0 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 5 m |
| Systemanforderungen | Apple MacOS X 10.x, Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7/8 |
General
| Gerätetyp | USB-Erweiterung |
| Form factor | Extern |
Network
| Anschlusstechnik | Kabelgebunden |
| Data Link Protocol | USB 2.0 |
| Data transfer rate | 480 Mbps |
| Maximaler Übertragungsbereich | 5 m |
| Leistungsmerkmale | Stromversorgung über USB, kaskadierbar |
| Produktzertifizierungen | USB 2.0 |
Erweiterung/Konnektivität
| Interfaces | 1 x USB 2.0 - Type A |
Verschiedenes
| Enthaltene Kabel | 1 x USB-Kabel - 5 m |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
Everyone knows the problem, when a printer or other USB devices are further away from the PC, as actually possible. By the Digitus USB 2.0 active extension cable, this problem will be solved in a simple way. Through the 5 meter cable, you can connect your faraway USB devices and thanks to the data transfer rate up 480Mbps you don´t notice any speed problems.
Deutsch
English