Main features
| Product model | Professional DN-93631 |
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional DN-93631 - Netzwerkanschluss |
| Type | Cable |
| Technologie | Abgeschirmt |
| Leistungsmerkmale | Vor Ort installierbar |
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
| Faserstecker-Größe | 5 - 9 mm |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Netzwerkanschluss - CAT 6a - IEEE 802.3an/IEEE 802.3at |
| Technologie | Abgeschirmt |
| Leistungsmerkmale | Vor Ort installierbar |
| Weight | 78 g |
Konnektivität
| Anschluss | RJ-45 - männlich |
Verschiedenes
| Mark | Bis zu 500 MHz |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -40 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 80 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85366990 |
The DIGITUS® CAT 6A RJ45-plug for field assembling is a modern and high quality plug, characterized not only by the simple application, but standing the field assembler every time reliably and quickly at his side. The rapid assembly in only 60 seconds without special tools, as well as the high flexibility, makes it to the perfect choice at any locations. It is suitable for all networks of voice up to 10 Gigabit Ethernet. Satisfied customers, because of fast and cost-saving installation, repairs and maintenance, are the logical consequence of this innovative RJ45 plug. Why complicate things when it can be so easy? See for yourself!
Deutsch
English