Main features
| Product model | Professional |
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional Anschlussleitung, Lötfahne - 2 m - Grau, Schwarz, weiß, Blau, Gelb, Rot, grün, braun, orange, violett, pink, Türkis |
| Type | Cable / adapter set |
| Technologie | Glasfaser |
| Glass fibre type | Single-Modus |
| Leistungsmerkmale | Vollader, Zirconiumdioxid-Keramik-Hülse |
| Länge | 2 m |
| Kern- / Manteldurchmesser | 9/125 Mikrometer |
| Anschluss | LC Single-Modus - männlich |
| Mitgelieferte Anzahl | 12 |
| Colour | Grau, Schwarz, weiß, Blau, Gelb, Rot, grün, braun, orange, violett, pink, Türkis |
General
| Typ des Netzwerkkabels | Anschlussleitung, Lötfahne - OS2 |
| Mitgelieferte Anzahl | 12 |
| Technologie | Glasfaser |
| Glass fibre type | Monomode fiber; Multimode fiber |
| Kern- / Manteldurchmesser | 9/125 Mikrometer |
| Leistungsmerkmale | Vollader, Zirconiumdioxid-Keramik-Hülse |
| Cable length | 2 m |
| Länge | 2 m |
| Colour | Black; Blue; Brown; Green; Gray; Orange; Pink; Red; Violet; White; Yellow |
Konnektivität
| Anschluss | LC Single-Modus - männlich |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | -25 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 80 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85442000 |
The DIGITUS® Fiber Optic Colored Pigtails are available as LC Simplex, SC Simplex and ST Simplex version and offer with the classes OS2, OM2, OM3 and OM4 best performance and link quality for your network. The connector conforms acc. IEC 61754-4 2002 and is equipped with a Zirconia ceramic ferrule. The colored buffers are color coded according to IEC 304 (white, violet, turquoise, black, red, pink, orange, gray, green, yellow, brown, blue).
Deutsch
English