Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Professional 4K HDMI Extender Set - Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager - HDBaseT |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager |
| Form factor | Extern |
| Data Link Protocol | HDBaseT |
| Maximaler Übertragungsbereich | 70 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 6.65 cm x 9.85 cm x 2.3 cm |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 5e |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Universal interfaces | IrDA (Infrared) |
| Network standards | Power over Ethernet |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; Network |
| Cable length | 70 m |
| Schnittstellen / Stecker | IrDA (Infrared) |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 98,5 x 66,5 x 23 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
The Digitus 4K Extender Set, HDBaseT offers an extender solution up to 70 m for the highest demands - both for high-resolution graphics display and for absolutely smooth video playback. It transmits digital video and audio signals over a maximum length of up to 70 m. 4K content can be transmitted up to 40 m using a CAT 6 network cable. It consists of a transmitter and receiver unit. Also included are two bidirectional infrared units (transmitter, receiver) via which the remote control of the connected input source can be used.
Deutsch
English