Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Verlängerungsnetzkabel - 5 m |
| Type | Cable |
| Kabel | Verlängerungsnetzkabel |
| Länge | 5 m |
| Colour | Schwarz |
| Anschluss | IEC 62196 Type 2 - männlich - Schutzkappe |
| Stecker (zweites Ende) | IEC 62196 Type 2 - weiblich - Schutzkappe |
| Bewertete Stromstärke | 32 A |
| Besonderheiten | Einphasig |
General
| Type | Kabel |
| Mark | IEC |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Extension Cable |
| Cable length | 5 m |
| IP protection class | IP55 |
| Cable medium | Copper Wire |
| Connection 1 | Typ 2 |
| Connection 2 | Typ 2 |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
The DIGITUS DK-1P32-050 car charging cable allows you to easily connect any vehicle with type 2 plug to public charging stations or wallboxes with charging socket. The type 2 charging cables are certified according to EN 62196-1:2014, EN 62196-2:2017 and protection class IP55.
Deutsch
English