Main features
| Product model | USB to USB-C Cable |
| Produktbeschreibung | StarTech.com USB auf USB-C Kabel - St/St - 1m - USB 3.0 - USB A zu USB-C - USB Kabel Stecker zu Stecker - USB C zu USB - USB-Kabel - USB bis USB-C - 1 m |
| Type | Cable |
| Besonderheiten | Synchronisieren und Laden, 5 Gbps Datenrate |
| Länge | 1 m |
| Anschluss | 4-polig USB Typ A - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24-poliger USB-C - männlich |
| Produktzertifizierungen | USB 3.0 |
| Colour | Schwarz |
| Entwickelt für | P/N: HB30A3A1CST, HB30C3A1CST, HB30C5A2CSC, HB30C5A2CST, HBS304A24A, MST30C2HDPPD |
General
| Model designation | USB to USB-C Cable |
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Mark | CE |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital |
| Cable length | 1 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Video/AV and network connections | USB Type-A; USB Type-C |
| Connection 1 | USB A |
| Connection 2 | USB C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
StarTech.com USB to USB-C Cable - M/M - 1 m (3 ft.) - USB 3.0 - USB-A to USB-C. Cable length: 1 m, Connector 1: USB A, Connector 2: USB C, USB version: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Maximum data transfer rate: 5000 Mbit/s, Connector contacts plating: Nickel, Product colour: Black
Deutsch
English