Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - externer Videoadapter - Schwarz |
| Type | Adapter |
| Gerätetyp | Externer Videoadapter |
| Bus type | USB-C 3.1 |
| Max Auflösung | 3840 x 2160 |
| Schnittstellendetails | HDMI (Buchse) |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 3.7 cm 1.7 cm |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Adapter |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Digital / Display / Video |
| Cable length | 0,195 m |
| Schnittstellen / Stecker | USB Typ C |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 45 x 15 x 45 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 84718000 |
Our USB-C 3.2 Gen 1 hub offers maximum flexibility and efficiency. With HDMI support for 4K/60Hz and dual display function (screen extension or mirroring), it enables seamless integration into your working environment. Thanks to USB plug-and-play, the monitor can be added or removed without a system restart. Up to two graphics adapters can be used simultaneously. The hub also offers automatic resume from sleep mode and backwards compatibility with older HDTVs and projectors. Ideal for modern and flexible working environments.
Deutsch
English