Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB Typ-C-Kabel - 24 pin USB-C zu 24 pin USB-C - 1 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | Unterstützt 4K 60 Hz (3840 x 2160), unterstützt 8K 60 Hz (7680 x 4320), unterstützt 5K 60 Hz (5120 x 2880), PD 3.0-Technologie (Power Delivery 3.0), 40 Gbps Datenrate |
| Länge | 1 m |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - männlich |
| Produktzertifizierungen | USB4 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | USB Typ-C-Kabel |
| Technologie | Doppelisolierung |
| American Wire Gauge (AWG) | 30 |
| Beschichteter Stecker | Gold |
| Besonderheiten | Unterstützt 4K 60 Hz (3840 x 2160), unterstützt 8K 60 Hz (7680 x 4320), unterstützt 5K 60 Hz (5120 x 2880), PD 3.0-Technologie (Power Delivery 3.0), 40 Gbps Datenrate |
| Länge | 1 m |
| Außendurchmesser | 5 mm |
| Colour | Black |
| Weight | 45 g |
Konnektivität
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - männlich |
Verschiedenes
| Mark | USB4, USB-IF |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Transportbreite | 23 cm |
| Transporttiefe | 5.5 cm |
| Transporthöhe | 2 cm |
| Transportgewicht | 80 g |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
The Digitus® 3rd generation USB 4.0 cable with aluminum housing is the all-rounder among cables. Thanks to the Thunderbolt 3 protocol, PCI Express, DisplayPort and host-to-host transmissions can be realized. You can use this cable to transfer audio/video signals, data and power. The data transfer speed is 40 Gbit/s, which is 8x faster than USB 3.0 (5 Gbit/s), 4x faster than USB 3.1 (10 Gbit/s) and 2x faster than USB 3.2 (20 Gbit/s). This allows you to transfer large data such as movies and music within seconds. The video signals are transmitted in max. 8K at a refresh rate of 60 Hz. In addition, the resolution 4K (3840 x 2160) @60Hz. (dual mode possible) is also supported. Thanks to USB Power Delivery Revision 3.1, the fast charging function is guaranteed. With the corresponding charger, you can charge your smart devices with max. 240 W (5 A / 48 V) in a short time. The USB Type-C interface enables broad compatibility with devices with this connection.
Deutsch
English