Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB Typ-C-Kabel - 24 pin USB-C zu 24 pin USB-C - 3 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | Unterstützt 4K 60 Hz (7680 x 4320), unterstützt 5K 60 Hz (5120 x 2880), unterstützt 4K 60 Hz (3840 x 2160), 20 Gbps Datenrate, PD 3.0-Technologie (Power Delivery 3.0) |
| Länge | 3 m |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - männlich |
| Produktzertifizierungen | USB4 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | shielded |
| Bus type | PCI-Express |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital |
| Cable length | 3 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Connection 1 | USB C |
| Connection 2 | USB C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
The Digitus® 3rd generation USB 4.0 cable with aluminum housing is the all-rounder among cables. Thanks to the Thunderbolt 3 protocol, PCI Express, DisplayPort and host-to-host transmissions can be realized. You can use this cable to transfer audio/video signals, data and power. The data transfer speed is 20 Gbit/s, which is 4x faster than USB 3.0 (5 Gbit/s) and 2x faster than USB 3.1 (10 Gbit/s). This allows you to transfer large data such as movies and music within seconds. The video signals are transmitted in max. 8K at a refresh rate of 30 Hz. In addition, the resolutions 8K (7680 × 4320) @30Hz. (dual mode possible) and 4K (3840 x 2160) @60Hz are also supported. Thanks to USB Power Delivery Revision 3.0, the fast charging function is guaranteed. With the corresponding charger, you can charge your smart devices with max. 60 W (3 A / 20 V) in a short time. The USB Type-C interface enables broad compatibility with devices with this connection.
Deutsch
English