Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager (Empfänger) |
| Form factor | Geeignet für Wandmontage |
| Data transfer rate | 1.65 Gbps |
| Übertragungsmedium | CAT 6 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 120 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 10 cm x 5.9 cm x 2.5 cm |
| Weight | 165 g |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 6 |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Universal interfaces | IrDA (Infrared) |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; Video / Analog |
| Cable length | 1,5 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
Expand the HDMI IP Extender Set (DS-55517) with additional receiver units to display your AV content on multiple monitors at the same time. The set extends Full HD AV signals up to 120 m via a CAT6 network cable (point-to-point connection). In addition, you can use network switches and the individual receiver units (DS-55518) to distribute your video content to up to 253 displays via the existing network (IP connection) and extend it to an unlimited distance.
Deutsch
English