Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager |
| Form factor | Geeignet für Wandmontage |
| Übertragungsmedium | CAT 6 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 120 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 10 cm x 5.9 cm x 2.5 cm |
| Weight | 165 g |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 6 |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Universal interfaces | IrDA (Infrared) |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; Video / Analog |
| Cable length | 120 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
The HDMI Extender Set is a high-performance video distribution system consisting of a transmitter/receiver unit. It extends Full HD AV signals up to 120 m via a CAT6 (or higher) network cable (point-to-point connection). In addition, you can use network switches and the individual receiver units (DS-55518) to distribute your video content to up to 253 displays via the existing network (IP connection) and extend it to an unlimited distance. The additional integrated unidirectional IR interface enables remote control of the input source from the output screen (receiver side).
Deutsch
English