Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - Video-Adapterkabel - DisplayPort zu 24 pin USB-C - 2 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Dreifachisolierung |
| Besonderheiten | Unterstützt 8K 30 Hz (7680 x 4320), Support von 4K 144 Hz, unterstützt 2K 165 Hz (2560 x 1440), bi-direktional, verseilt, DisplayPort Multi-Stream Transport (MST), Aluminium-Gehäuse, DisplayPort Alt Mode, Audio- und Videosignalübertragung, USB-Bus-Spannun |
| Länge | 2 m |
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - männlich |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.4 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital; Digital / Display / Video |
| Cable length | 2 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Cable medium | Copper Wire |
| Connection 1 | USB Typ-C |
| Connection 2 | DisplayPort |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
The DIGITUS® USB Type C DisplayPort adapter cable supports the transfer from a USB Type C source to a DisplayPort interface. For example, you can connect your laptop (USB Type-C equipped) to your monitor, TV or projector (DisplayPort interface). Power is supplied via the USB port, so no external power source is required.
Deutsch
English