Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DS-55519 - Sender und Empfänger - Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager - HDMI |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Video-/Audio-/Infrarot-Übertrager |
| Form factor | Geeignet für Wandmontage |
| Data transfer rate | 10.2 Gbps |
| Data Link Protocol | HDMI |
| Übertragungsmedium | CAT 5e/6/6a/7/8 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 70 m |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoC |
| Power delivery | DC 12 V |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 8 |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Universal interfaces | IrDA (Infrared) |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 70 m |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 69 x 79 x 16,5 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 84718000 |
The HDMI extender set extends Full HD AV signals to a distance of up to 70 m, 4K/30Hz signals can be extended to a distance of up to 40 m via a CAT6 (or higher) network cable. The transmitter unit has an HDMI loop out for connecting a local monitor. Thanks to PoC (Power over Cable), only the transmitter needs to be supplied with power. IR transmission allows the signal source to be controlled conveniently by remote control from the receiver (output screen). The scope of services also includes an EDID copy function of the output screen on the receiver or on the HDMI loop out, which can be selected using a switch.
Deutsch
English