Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS 4K HDBaseT DS-55520 - Sender und Empfänger - Video/Audio/Infrarot/seriell/Netzwerkextender - HDMI, HDBaseT, RS-232 |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Video/Audio/Infrarot/seriell/Netzwerkextender |
| Form factor | Extern |
| Data transfer rate | 10.2 Gbps |
| Data Link Protocol | HDMI, HDBaseT, RS-232 |
| Übertragungsmedium | CAT 6/7/8 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 70 m |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 6 |
| Video / network interfaces | RS-232 |
| Universal interfaces | RS-232 |
| Colour | Schwarz |
| Number of pieces | 2er |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 70 m |
| Schnittstellen / Stecker | IrDA (Infrared); RS-232 |
| Video/AV and network connections | RS-232 |
Measurements / weight
| Abmessungen | 115 x 65 x 17 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 84718000 |
The HDBaseT Extender Set extends Full HD AV signals to a distance of up to 70 m, 4K/30Hz signals can be extended to a distance of up to 40 m via a CAT6 (or higher) network cable. Thanks to PoC (Power over Cable), only one unit needs to be supplied with power via an external power supply unit. The scope of services also includes bi-directional IR and RS232 signal transmission.
Deutsch
English