Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS 4K HDBaseT DS-55522 - Sender und Empfänger - Video/Audio/USB-Verlängerungskabel - HDBaseT |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Video/Audio/USB-Verlängerungskabel |
| Form factor | Extern |
| Data Link Protocol | HDBaseT |
| Übertragungsmedium | CAT 6a/7/8 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 150 m |
General
| Gerätetyp | Video/Audio/USB-Verlängerungskabel |
| Form factor | Extern |
| Colour | Black |
Network
| Anschlusstechnik | Kabelgebunden |
| Data Link Protocol | HDBaseT |
| Max Auflösung | 4K @ 60 Hz |
| Maximaler Übertragungsbereich | 150 m |
| Leistungsmerkmale | 18 Gbit/s Bandbreite, 4:4:4 Chroma Subsampling Support, HDR10-Support, HDR10+-Support, HDR-Support, unterstützt Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision HDR-Support, Power over Cable (PoC), bidirektionales IR, Metallgehäuse |
Erweiterung/Konnektivität
| Interfaces | 1 x HDMI-Eingang (Transmitter) - HDMI Typ A, 19-polig <br> 1 x HDBaseT (Transmitter) - RJ-45 <br> (Transmitter) <br> 1 x IR-Eingang (Transmitter) <br> 1 x IR-Ausgang (Transmitter) <br> 1 x USB (Transmitter) - Type B <br> 1 x USB (Transmitter-Eingang) - mi |
Verschiedenes
| Mitgeliefertes Zubehör | Montagekit |
| Enthaltene Kabel | 1 x Kabel für IR-Sender - 1.5 m <br> 1 x Kabel für IR-Empfänger - 1.5 m <br> 1 x USB-Kabel - 1.5 m |
| Mark | HDCP 2.2, EDID-kompatibel |
Stromversorgung
| Stromversorgungsgerät | Externer Netzadapter |
Abmessungen und Gewicht
| Abmessungen (B x T x H)/Gewicht | Receiver: 14 cm x 6.5 cm x 1.8 cm / 246 g <br> Sender: 14 cm x 6.5 cm x 1.8 cm / 246 g |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | 0 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 40 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
The HDBaseT HDMI KVM Extender Set enables uncompressed and high-resolution AV signal transmission over long distances via a CAT6 (or higher) network cable. The maximum transmission distance is 150 m. Thanks to PoC, only one unit needs to be powered with an external power supply unit. The receiver unit has two USB (1.1) ports for connecting a mouse & keyboard to control the signal source conveniently from the output display. Bi-directional IR transmission is also included.
Deutsch
English