Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - USB-Anschluss - 24 pin USB-C zu 24 pin USB-C - 1 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | 4K Unterstützung, Ultra HD (4K)-Support |
| Länge | 1 m |
| Anschluss | 24 pin USB-C - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 24 pin USB-C - männlich |
| Bewertete Spannung | 20 V |
| Bewertete Stromstärke | 3 A |
| Produktzertifizierungen | USB 3.0/ USB 3.1 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Universal interfaces | USB 3.0; USB Typ C |
| Bus type | PCI-Express |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital |
| Cable length | 1 m |
| Amount of pins in plug | 24-pole |
| Connection 1 | USB C |
| Connection 2 | USB C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
The Digitus® USB 3.0 Gen.1 connection cable is the all-rounder among cables. Thanks to the Thunderbolt 3 protocol, PCI Express, DisplayPort and host-to-host transmissions can be realized. You can use this cable to transfer audio/video signals, data and power. The data transfer speed is 5 Gbit/s. This allows you to transfer large data such as movies and music within seconds. The video signals are transmitted in max. 4K at a refresh rate of 60 Hz. Thanks to USB Power Delivery, the charging function is guaranteed. With the corresponding charger, you can charge your smart devices with max. 60 W (3 A / 20 V) in a short time. The USB Type-C interface enables broad compatibility with devices with this connection.
Deutsch
English