Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - DisplayPort-Kabel - Mini DisplayPort zu DisplayPort - 2 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | Support von 4K 120 Hz, 3D-Support, Ultra HD (8K)-Support, 32 Audiokanäle, Farbtiefe von 16 Bit, DTS-HD Support, DVD Audio, Dolby TrueHD Support, unterstützt Lip-Sync |
| Länge | 2 m |
| Anschluss | Mini DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.4 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | Kabel |
| Colour | Gold |
| Number of pieces | 4er |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 2 m |
| Video/AV and network connections | DisplayPort |
| Connection 1 | DisplayPort |
| Connection 2 | DisplayPort |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
With this cable standard, the DisplayPort cable supports all current requirements from the transmission of high-resolution UHD 8K content, 8-channel audio transmission and support of HDCP and DPCP encryption. Mirror your notebook desktop onto a large monitor or expand your desktop with an additional display using DisplayPort. High-speed data transfer is possible with this high-quality cable, no judder even during the most demanding graphics applications or games. Gold-plated contacts and double shielding of the cable ensure maximum conductivity and interference-free transmission.
Deutsch
English