Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - DisplayPort-Kabel - DisplayPort zu DisplayPort - 1 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Besonderheiten | 8K Unterstützung, DPCP-konform, HDCP-kompatibel, abschließbarer Anschluss, 32 Audiokanäle, Dolby TrueHD Support, DTS-HD Support, Display Stream Compression 1.2 (DSC) |
| Länge | 1 m |
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Produktzertifizierungen | DisplayPort 1.4 |
| Colour | Schwarz |
General
| Type | DisplayPort-Kabel |
| Technologie | Doppelisolierung |
| Beschichteter Stecker | Gold |
| Besonderheiten | 8K Unterstützung, HDCP-kompatibel, abschließbarer Anschluss, DPCP-konform, Display Stream Compression 1.2 (DSC), 32 Audiokanäle, DTS-HD Support, Dolby TrueHD Support |
| Cable length | 1 m |
| Colour | Gold |
Konnektivität
| Anschluss | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 20-poliger DisplayPort - männlich |
Verschiedenes
| Mark | DisplayPort 1.4, CEC, OM3, HDCP 2.2, EDID 2.0 |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
With this cable standard, the DisplayPort cable supports all current requirements from the transmission of high-resolution UHD 8K content, 8-channel audio transmission and support of HDCP and DPCP encryption. Mirror your notebook desktop onto a large monitor or expand your desktop with an additional display using DisplayPort. High-speed data transfer is possible with this high-quality cable, no judder even during the most demanding graphics applications or games. Gold-plated contacts and double shielding of the cable ensure maximum conductivity and interference-free transmission.
Deutsch
English