Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS HDMI-Kabel mit Ethernet - 1 m |
| Type | Cable |
| Kabel | Ultra High Speed - HDMI-Kabel mit Ethernet |
| Technologie | Dreifachisolierung |
| Länge | 1 m |
| Colour | Schwarz |
| Anschluss | HDMI - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | HDMI - männlich |
| Besonderheiten | Support von 4K 120 Hz, Support von 8K 60 Hz |
General
| Kabeltyp | Ultra High Speed - HDMI-Kabel mit Ethernet Support von 4K 120 Hz, Support von 8K 60 Hz |
| Technologie | Dreifachisolierung |
| Cable length | 1 m |
| Beschichteter Stecker | Gold |
| Besonderheiten | HDMI Ethernet Channel (HEC), Audio Return Channel (ARC), HDMI CEC-Unterstützung (Steuerung für Unterhaltungselektronik), Dolby DTS-HD-Unterstützung, Dolby TrueHD-Unterstützung, Lip-Sync Technologie, unterstützt 1080p HFR (High Frame Rate) 3D, Super Audio |
| Colour | Gold; Black |
Konnektivität
| Anschluss | 19-poliger HDMI Typ A - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 19-poliger HDMI Typ A - männlich |
Verschiedenes
| Mark | EDID 2.0 |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Transportbreite | 16 cm |
| Transporttiefe | 16 cm |
| Transporthöhe | 3 cm |
| Transportgewicht | 900 g |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
With this cable standard, the ultra high speed HDMI cable supports all current requirements from the transmission of high-resolution UHD 8K content, two-way audio transmission (ARC) and control of HDMI devices via CEC. Internet applications can also be used without the additional need to connect an Ethernet cable (HEC). Lip Sync means that delayed lip movement is a thing of the past. This cable can also be used to transmit up to 32 audio channels and enjoy image output in 21:9 CinemaScope format. Get more out of your Blu-ray player, gaming console or HD streaming portal. Gold-plated contacts and triple shielding of the cable ensure maximum conductivity and interference-free transmission. Also supports 4K 3D in 50/60 Hz.
Deutsch
English