Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS 100GBase Direktanschlusskabel - 10 m |
| Type | Cable |
| Technologie | Duplex Glasfaser |
| Leistungsmerkmale | Active Optical Cable (AOC), Hot-pluggable, VCSEL Array Technologie, Wellenlänge 850 nm, digitale Diagnosefunktion |
| Länge | 10 m |
| Anschluss | QSFP28 |
| Stecker (zweites Ende) | QSFP28 |
General
| Typ des Netzwerkkabels | 100GBase Direktanschlusskabel - SFF-8431/SFF-8432 |
| Technologie | Duplex Glasfaser |
| Leistungsmerkmale | Active Optical Cable (AOC), Hot-pluggable, VCSEL Array Technologie, digitale Diagnosefunktion |
| Länge | 10 m |
| Weight | 190 g |
Konnektivität
| Anschluss | QSFP28 |
| Stecker (zweites Ende) | QSFP28 |
Verschiedenes
| Mark | RoHS, MSA, OM4, OM3 |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Transportbreite | 26 cm |
| Transporttiefe | 26 cm |
| Transporthöhe | 3 cm |
| Transportgewicht | 200 g |
Umgebungsbedingungen
| Min Betriebstemperatur | 0 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 70 °C |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85176200 |
DIGITUS® 100G QSFP28 AOC active cables are a high-performance, low-power short-range interconnect solution. They are compliant with the SFF-8431 SFP+ Electrical MSA, SFF-8432 SFP+ Mechanical MSA and QSFP28 MSA compliant. 4 full-duplex channels are used, with each channel capable of transferring data at speeds up to 25Gb/s, resulting in an aggregate rate of up to 103.1Gb/s. DIGITUS® 100G QSFP+ AOC active cables offer increased port density and cost savings in the overall system. The specific programming of each QSFP28 cable can safely ensure adaptation to the needs of any IT environment. "
Deutsch
English