Main features
| Product model | DA-70836 4K HDMI Graphic Adaptor |
| Produktbeschreibung | DIGITUS DA-70836 4K HDMI Graphic Adaptor - externer Videoadapter - Aluminium |
| Type | Adapter |
| Gerätetyp | Externer Videoadapter |
| Bus type | USB-C |
| Max Auflösung | 3840 x 2160 |
| Interfaces | USB-C |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 3.76 cm x 4.6 cm x 1.32 cm |
| Colour | Aluminium |
General
| Gerätetyp | Externer Videoadapter |
| Bus type | USB-C |
| Max Auflösung | 3840 x 2160 bei 30 Hz |
| Schnittstellendetails | USB-C |
| Besonderheiten | Stromversorgung über USB |
Verschiedenes
| Enthaltene Kabel | 1 x USB-C 3.0 Adapter - 20 cm |
| Mark | Plug and Play |
| Width | 3.76 cm |
| Tiefe | 4.6 cm |
| Höhe | 1.32 cm |
| Weight | 43 g |
| Colour | Aluminium |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 84718000 |
The USB-C 3.2 Gen 1 to HDMI Graphic Adapter is the ideal solution for connecting your notebook to a UHD TV, monitor or projector with an HDMI connection. Experience razor-sharp 4K videos and crystal-clear sound thanks to audio support for various formats. Whether for business presentations, video conferences or editing graphics, this portable adapter ensures razor-sharp images and precise color display on larger screens. Thanks to the plug-and-play function, no additional software is required and the compact, lightweight design with aluminum housing makes the adapter ideal for mobile use. The adapter is backwards compatible with older HDTVs and projectors, allowing seamless connection with existing devices.
Deutsch
English