Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Lightning-Kabel - 2 m |
| Type | Cable |
| Kabel | Lightning-Kabel |
| Technologie | Doppelisolierung |
| American Wire Gauge (AWG) | 30 |
| Länge | 2 m |
| Colour | Weiß |
| Anschluss | USB - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | Lightning - männlich |
| Produktzertifizierungen | USB / USB 2.0 |
| Besonderheiten | C89 Chipsatz, Kupferleiter |
General
| Type | Kabel |
| Cable type (i.e. twisted pair, ...) | shielded |
| Video / network interfaces | USB Type-A |
| Colour | Weiß |
Technical specifications
| Application | Digital |
| Cable length | 2 m |
| Amount of pins in plug | 8-pole |
| Video/AV and network connections | USB Type-A |
| Connection 1 | Lightning |
| Connection 2 | USB A |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069090 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069090 |
| eClass-7.1-ID | 27069090 |
| eClass-8.1-ID | 27069090 |
| eClass-9.1-ID | 27069090 |
| eClass-ID | 27069090 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
The DIGITUS® Lightning to USB - A data/charging cable is MFI - certified, registered and approved for all compatible Apple devices. You can connect all devices with a Lightning connector, e.g. iPhone, iPad or iPod, to your USB A-capable MacBook, notebook or PC for synchronizing or charging with this cable without any worries. The data/charging cable from DIGITUS® has been proven to withstand high tensile and bending stresses. This is reflected in the long service life of this cable.
Deutsch
English