Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS - Netzteil - 65 Watt |
| Type | Power Supply |
| Gerätetyp | Netzteil - extern |
| Weight | 186 g |
| Input voltage | Wechselstrom 100-240 V |
| Ausgangsspannung | 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V |
| Leistungskapazität | 65 Watt |
| Eingangsanschlüsse | Strom 2-polig |
| Ausgabeanschlussstellen | 1 x 24 pin USB-C |
| Colour | Schwarz |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 6.55 cm x 6.55 cm x 2.9 cm |
General
| Type | PC-/Server Netzteil |
| Backup power | 65000 W |
| Universal interfaces | USB Typ C |
| Type | Notebook-Modul |
| Loading system | Charger |
| Electrical current | 20 V |
Classification
| eClass-10.1-ID | 19051001 |
| eClass-11.1-ID | 19051001 |
| eClass-6.2-ID | 19051001 |
| eClass-7.1-ID | 19051001 |
| eClass-8.1-ID | 19051001 |
| eClass-9.1-ID | 19051001 |
| eClass-ID | 19030302 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 39121004 |
| custom tariff number | 85044030 |
The DIGITUS USB-C PD Notebook Power Adapter is a super slim and compact replacement for defective or lost original power adapters. It is also ideally suited for use as a second power adapter in the office, for travel, or at home. The 65W PD3.0 charger has been developed for notebooks, smartphones, tablets and gaming consoles with a USB Type-C connection. Notebooks and the powder adapter itself are protected against short circuits, overheating, surges and excess current.
Deutsch
English