Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Adapterkabel - 20 cm |
| Type | Adapter |
| Kabel | Adapterkabel |
| Technologie | Doppelisolierung |
| American Wire Gauge (AWG) | 30 |
| Länge | 20 cm |
| Colour | Schwarz |
| Connections | HDMI - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | DisplayPort - weiblich <br /> USB (nur Strom) - männlich |
| Besonderheiten | 2K Unterstützung, unterstützt 4K 30 Hz (3840 x 2160), unterstützt 1920 x 1080 bei 120 Hz, Unterstützung für 3D-Video |
General
| Type | Adapter |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; Current / Power Supply |
| Cable length | 0,2 m |
| Video/AV and network connections | DisplayPort; HDMI |
| Connection 1 | HDMI Typ A Standard |
| Connection 2 | HDMI + USB |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
With the DIGITUS 4K HDMI Adapter - HDMI to DisplayPort, you can connect your laptop to a second monitor, giving you an additional screen for more efficient work. Documents, spreadsheets and websites can be displayed on multiple screens. The adapter cable supports resolutions up to 4K at 60 Hz. Enjoy razor-sharp picture quality with richer colors and much more detail than with conventional HDs. The adapter transmits Ultra HD content to your DisplayPort monitor and supports 7.1-channel surround audio. The HDMI source can supply this product with sufficient power under most circumstances, the USB-A port is only connected when there is not enough power.
Deutsch
English