Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS Adapterkabel - 2 m |
| Type | Adapter |
| Kabel | Adapterkabel |
| Länge | 2 m |
| Connections | DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | HDMI - männlich <br /> USB (nur Strom) - männlich |
| Besonderheiten | Support von 4K 30 Hz |
General
| Kabeltyp | Adapterkabel Support von 4K 30 Hz |
| Cable length | 2 m |
| Besonderheiten | USB-Spannungsversorgung |
Konnektivität
| Connections | 20-poliger DisplayPort - männlich |
| Stecker (zweites Ende) | 19-poliger HDMI Typ A - männlich <br> 4-poliger USB Typ A (nur Strom) - männlich |
Abmessungen & Gewicht (Transport)
| Transportbreite | 25 cm |
| Transporttiefe | 1.2 cm |
| Transporthöhe | 14 cm |
| Transportgewicht | 130 g |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27069290 |
| eClass-11.1-ID | 27069090 |
| eClass-6.2-ID | 27069290 |
| eClass-7.1-ID | 27069290 |
| eClass-8.1-ID | 27069290 |
| eClass-9.1-ID | 27069290 |
| eClass-ID | 19039005 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 43211609 |
| custom tariff number | 85444290 |
Expand your workplace with the DIGITUS 4K HDMI adapter cable from HDMI to DisplayPort. Simply connect your laptop or PC to a second monitor and benefit from a better overview and increased productivity. The cable transmits video and audio signals in razor-sharp 4K quality (3840 x 2160 @ 60 Hz) with brilliant colors and clear sound reproduction in 7.1 surround sound. In most cases, the power supply via the HDMI connection is sufficient. The additional USB-A plug can be connected for a stable power supply if required.
Deutsch
English