Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DN-170094 - USV - 2500 Watt - 1500 VA - 9 Ah |
| Type | Online UPS |
| Gerätetyp | USV - in Rack montierbar/extern |
| Rack-Größe | 48.3 cm (19") - 2U |
| Weight | 15.5 kg |
| Eingangsverdrahtung | 1-phasig |
| Input voltage | Wechselstrom 208/220/230/240 V |
| Leistungskapazität | 2500 Watt / 1500 VA |
| Eingangsanschlüsse | 1 x Strom IEC 60320 C14 |
| Ausgabeanschlussstellen | 8 x power IEC 60320 C13 10 A |
| Batterie | Bleisäure - 9 Ah - 9 Ah |
| Anz. Batterien | 3 3 |
| Betriebszeit (bis zu) | 4 Min. bei voller Last |
| Netzwerk | RS-232, USB, parallel |
| Remoteverwaltungsprotokoll | SNMP |
| Zubehör im Lieferumfang | Software Suite CD, USB-Ladekabel, Stromkabel, serielles Konfigurationskabel |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 44 cm x 46 cm x 8.65 cm |
General
| Type | Online USV |
| Backup time | 4 min |
| Buildt type | 19 |
| Universal interfaces | Parallel |
| Type | Rack-Modul |
| Electrical current | 208 V |
| Additional features | Backup / Backed |
| Furniture accessory and mounting equipment | Rack |
| Mark | IEC |
| Material | Blei |
Compatibility
| Compatible brands | ONLINE USV |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27040601 |
| eClass-11.1-ID | 27040601 |
| eClass-6.2-ID | 27040601 |
| eClass-7.1-ID | 27040601 |
| eClass-8.1-ID | 27040601 |
| eClass-9.1-ID | 27040601 |
| eClass-ID | 19030401 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 39121011 |
| custom tariff number | 85044087 |
The DIGITUS® OnLine UPS is a double-conversion UPS solution that offers first-class power failure protection and continuous power generation in a compact and flexible system. The single-phase UPS operates with high energy efficiency and is ideal for protecting critical infrastructure in both centralized and edge network applications. Scalable runtime options with matching external battery cabinets provide additional flexibility when a longer uninterruptible power supply is required. The user-friendly LCD display and network management capability, including configuration, make this system easy to install and maintain. With market-leading efficiency and unity power factor, the UPS meets your critical application requirements.
Deutsch
English