Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DS-55318 - Sender und Empfänger - Wireless Video-/Audio-Erweiterung - Wi-Fi 5 |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Wireless Video-/Audio-Erweiterung |
| Form factor | Extern |
| Frequenzband | 5 GHz |
| Data Link Protocol | Wi-Fi 5 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 50 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 8.3 cm x 3.2 cm x 1.3 cm |
| Weight | 27 g |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| Video / network interfaces | Wireless HDMI |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video |
| Cable length | 50 m |
| Video/AV and network connections | Wireless HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
With the Wireless HDMI Extender Set, you can transmit HDMI video and audio signals wirelessly over a distance of up to 50 m in clear view. Operation and installation are child's play. Real plug & play - plug in and go. Transmitter & receiver can be powered via the HDMI port of your device (0.5A required), alternatively (additionally) with the supplied micro USB cable via the USB port of your notebook, PC, etc. Thanks to the compact design of the transmitter and receiver, it can be installed easily, quickly and individually - the perfect solution for meeting, conference or congress rooms. But it can also be used in the home for spontaneous or short-term installations.
Deutsch
English