Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DS-55319 - Sender und Empfänger - Wireless Video-/Audio-Erweiterung - Wi-Fi 5 |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Wireless Video-/Audio-Erweiterung |
| Form factor | Extern |
| Frequenzband | 5 GHz |
| Data Link Protocol | Wi-Fi 5 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 50 m |
| Systemanforderungen | Android, Apple iOS, Microsoft Windows |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 8.3 cm x 3.2 cm x 1.3 cm |
| Weight | 27 g |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; Video / Analog |
| Cable length | 50 m |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
With the wireless presentation system, you can transmit HDMI video and audio signals wirelessly over a distance of up to 50 m in clear view. Operation and installation are child's play. Real plug & play - plug in and go. With additional transmitters (DS-55320), the set can be expanded to up to 16 transmitter units (total). Switch quickly and easily to the desired transmitter at the touch of a button to play your content. You can also share content directly from your mobile device (smartphone/tablet) directly via the respective OS of your device, no additional app required. The transmitter can be powered via the HDMI port of your PC (> 500 mA required). For safe and stable operation, we recommend always supplying the transmitter and receiver with power via the micro USB cable. Thanks to the compact design of the transmitter and receiver, it can be installed easily, quickly and individually - the perfect solution for meeting, conference or congress rooms.
Deutsch
English