Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DS-55508 - Sender und Empfänger - Video-, Audio-, Infrarot- und serielle Erweiterung - HDMI, HDBaseT |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Video-, Audio-, Infrarot- und serielle Erweiterung |
| Form factor | Extern |
| Data transfer rate | 18 Gbps |
| Data Link Protocol | HDMI, HDBaseT |
| Übertragungsmedium | CAT 5e/6/7/8 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 150 m |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoC |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| CAT class | CAT 6a |
| Video / network interfaces | HDMI |
| Universal interfaces | IrDA (Infrared) |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; Video / Analog |
| Cable length | 150 m |
| Cable medium | Copper Wire |
| Schnittstellen / Stecker | IrDA (Infrared) |
| Video/AV and network connections | HDMI |
Measurements / weight
| Abmessungen | 65 x 140 x 18 mm |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
The HDBaseT HDMI Extender Set enables uncompressed and high-resolution signal transmission over long distances using a simple copper data cable. The maximum transmission distance is 150 m (Full HD). 4K signals can be extended up to 120 m. Thanks to PoC, only one unit needs to be supplied with power using an external power supply unit. RS232 and bidirectional IR transmission are also included in the scope of services. Thanks to an HDMI loop-out on the transmitter unit, a local monitor can be connected to control the output on the receiver.
Deutsch
English