Main features
| Produktbeschreibung | DIGITUS DS-55321 - Sender und Empfänger - Wireless Video-/Audio-Erweiterung - Wi-Fi 5 |
| Type | Cable / adapter set |
| Gerätetyp | Wireless Video-/Audio-Erweiterung |
| Form factor | Extern |
| Frequenzband | 5 GHz |
| Data Link Protocol | Wi-Fi 5 |
| Maximaler Übertragungsbereich | 200 m |
| Abmessungen (Breite x Tiefe x Höhe) | 7.9 cm x 15.5 cm x 2.2 cm |
| Weight | 326 g |
General
| Type | Kabel-/Adapterset |
| Video / network interfaces | HDMI; Wireless HDMI |
| Colour | Schwarz |
Technical specifications
| Application | Digital / Display / Video; KVM |
| Cable length | 200 m |
| Video/AV and network connections | HDMI; Wireless HDMI |
Classification
| eClass-10.1-ID | 27060390 |
| eClass-11.1-ID | 27060390 |
| eClass-6.2-ID | 27060390 |
| eClass-7.1-ID | 27060390 |
| eClass-8.1-ID | 27060390 |
| eClass-9.1-ID | 27060390 |
| eClass-ID | 27060390 |
| UNSPSC 20.0601 Code | 26121634 |
| custom tariff number | 85176200 |
The Wireless HDMI® KVM Extender Set transmits your HDMI® video and audio signals in Full HD resolution wirelessly over a distance of up to 200 m (unrestricted view). Thanks to KVM functionality, a mouse/keyboard can be connected to the receiver unit, allowing the signal source to be controlled directly at the output device. A local monitor can be connected via the HDMI loop-out on the transmitter unit to control the output on the receiver. The auto-pairing function promises simple installation.
Deutsch
English